
Twitter on maailmalla suuren suosion saavuttanut mikroblogipalvelu, jossa käyttäjät julkaisevat enintään 140 merkkiä sisältäviä viestejä eli tweettejä. Twitter on toiminnallisuuksiltaan yksinkertainen ja sillä on runsaasti aktiivisia käyttäjiä. Twitterin peruskäyttö on helppo oppia, mutta suuresta aktiivisuudesta aiheutuvan tietotulvan hallinta ja hyötykäyttö vaatii jonkin verran paneutumista. Tämä kirjoitus tarjoaa ohjeita Twitterin käytön aloittamiseen. (Lisäohjeita uudemmassa minioppaassani Sekalaisia Twitter-vinkkejä.)
Toiminnallisuuksia
Käyttäjän tweetit, eli enintään 140 merkkiä sisältävät viestit, tallentuvat käyttäjän omalle profiilisivulle käänteisessä aikajärjestyksessä, jolloin tuorein viesti on aina nähtävissä ensimmäisenä. Profiileja selaamalla voi nähdä, millaisiin aiheisiin ja tweettauksiin eri käyttäjät ovat keskittyneet.
Muita käyttäjiä voi lisätä omiksi kontakteiksi. Tällöin omasta Twitter-kotisivusta muodostuu virta, johon omat ja kontaktien tekemät päivitykset tallentuvat reaaliajassa sitä mukaa kun uusia tweettejä julkaistaan (kuva 1).
Käyttäjän ja hänen kontaktiensa välinen vuorovaikutus on Twitterin peruskäyttöä, jota voi tehostaa muutaman tarjolla olevan työkalun avulla:
Julkisen viestin osoittaminen tietylle käyttäjälle
Viesti osoitetaan käyttäjälle lisäämällä tekstin joukkoon vastaanottajan käyttäjätunnus muodossa @tunnus – eli käyttäjätunnuksen eteen lisätään @-merkki (kuva 2). Twitter tunnistaa merkintätavan, ja vastaanottaja löytää viestin omalta @replies -sivultaan. Tämä on kuin vinkkaus: “hei, sinut on mainittu tässä tweetissä!“.
Vastaamisessa kannattaa hyödyntää jokaisen tweetin oikeassa reunassa olevaa Reply to -painiketta, jolloin Twitter luo vastausosoitteen automaattisesti ilman kirjoitusvirheen mahdollisuutta (kuva 2).
Retweet
Retweettaus on tapa julkaista uudelleen toisen käyttäjän tekemä tweettaus siten, että alkuperäinen kirjoittaja mainitaan viestissä. Tämä kohtelias tapa tehostaa verkostoitumista ja lisää käyttäjien välisiä kontakteja. Yleinen tapa retweetata on lisätä alkuperäisen viestin alkuun lyhenne RT, sitten alkuperäisen kirjoittajan käyttäjätunnus ja lopuksi itse viesti. Esimerkiksi:
RT @pixelache Pixelache Helsinki 2010: 25-28 March 2010
on käyttäjän @pixelache tekemän tweetin “Pixelache Helsinki 2010: 25-28 March 2010″ uudelleenjulkaisu. Nyt alkuperäisen viestin kirjoittaja saa tiedon, että hänen tweettinsä on julkaistu eteenpäin ja retweetin tehneen käyttäjän kontaktit näkevät viestin lähteen.
Yksityiset viestit
Twitterissä voi lähettää myös yksityisiä viestejä, jotka näkyvät ainoastaan vastaanottajan Direct Messages -sivulla. Yksityinen viesti lähetetään muodossa d käyttäjätunnus viesti. Esimerkiksi
d pertti mennäänkö illalla pelaamaan
lähettäisi käyttäjälle pertti yksityisen viestin “mennäänkö illalla pelaamaan”. Tällekin toiminnolle löytyy automaattinen vaihtoehto vastaanottajan profiilista linkin “message käyttäjä” takaa.
Hashtagit
Hashtagit (hash = # – ristikkomerkki, “risuaita”) ovat tweetteihin liittettyjä avainsanoja, jotka helpottavat twitter-virran suodattamista (kuva 2). Koska Twitterissä ei esimerkiksi voi perustaa kanavia eri aiheisiin liittyvälle keskustelulle, voidaan hashtagilla liittää viestiin tunnisteita, joiden perusteella viestit on helposti löydettävissä hakutoiminnon kautta.
Näin kuvitteellisen Web2010 seminaarin osallistujat voisivat sopia käyttävänsä hashtagia #web2010:
Seminaari on juuri alkamassa, ensimmäinen puhuja hyppää lavalle #web2010
Kun kaikki seminaariin liittyvät viestit on merkitty samalla tunnisteella löytyvät ne reaaliaikaisesti Twitterin hausta hakusanalla #web2010 (kuva 3).
Miten pääsee alkuun?
Yllä kuvattujen toimintojen avulla Twitteriä voi käyttää eri tavoin erilaisiin tarkoituksiin. Parhaiten Twitterin maailmaan pääsee mukaan kokeilemalla rohkeasti, osallistumalla ja seuraamalla “pöhinää” eli suosittuja aiheita reaaliajassa. Alla vielä yksi ehdotus siitä, miten uusi käyttäjä voisi aloittaa Twitteriin tutustumisen:
- Luo käyttäjätunnus ja täytä käyttäjäprofiiliisi tietoja
- Tweettaa jotain
- Etsi sopivia kontakteja, esim. omia tuttujasi, omaan alaasi tai mieleenkiinnon kohteisiisi liittyviä henkilöitä
- Retweettaa jokin viesti
- Käytä hakutoimintoa, seuraa jotain suosittua aihetta tai hashtagia ja kokeile hakea tweettejä itseäsi kiinnostavista aiheista
- Toista kohdasta 2
- Lue myös Sekalaisia Twitter-vinkkejä – uudempi merkintä alkuhämmennystä lievittämään.
- Vielä perusteellisempi Twitter-koulutus -presentaationi
Lopuksi
Tutustu myös uudempaan oppaaseeni Twitter taustakanavana.




August 7th, 2009
by nettimuori
Hyvä juttu! Meni osoite oitis jakoon.
August 11th, 2009
by Miltsu
Loistava opus, lähti linkiksi VOIMAA-kuukausikirjeeseen.
Pikkutarkkaan silmään osui yksi typo, Miten pääsee alkuun -lista, kohta 5.: “käytä hakutoimitoa”, lisäisin n-kirjaimen :o)
August 11th, 2009
by Jussi
Kirjoittajan kommentti
Hyvä Miltsu, kiitos tarkasta luennasta. Typo korjattu!
November 1st, 2009
by Paula Ojala
Pakko mainostaa!!!
November 2nd, 2009
by Jussi
Kirjoittajan kommentti
Kiitos Paula :)
November 28th, 2009
by Ravida
No kokeilaan miten tämä pelaa;
December 10th, 2009
by Niilo
Ensin tunnukset ja sitten tweettamaan.
December 12th, 2009
by Digwiid
Kyllä selvensi paljon mikä on idea tässä
December 18th, 2009
by Aimo Lyytikainen
Olen ollut tässä jo monta kuukautta.Ainoa mitä olen oppinut on miten siivotaan kone viruksista,täältä tulee niitä aivan mahdottomasti.
December 18th, 2009
by Jussi
Kirjoittajan kommentti
Aimo: Virusten siivoaminen on jo varsin merkittävä taito, eli paljon olet ehtinyt oppia :)
December 28th, 2009
by Aksu
Sori vaan mutta miten joku touhu voi olla näin turhaa ja teennäistä. En ymmärrä miten ihmisiä voi kiinnostaa muutaman sanan kommentit siitä mitä kukakin muukalainen milläkin hetkellä tekee tai ajattelee? Soittakaa ystävillenne, käykää kylässä! Tehkää jotain oikeeta ja pitäkää aitoa yhteyttä! Älkää aloittako vain koska luulette sen olevan coolia. Ihmisillä on nykyään ihan liikaa aikaa…
December 28th, 2009
by Saunatupa
Ääni tälle…
January 2nd, 2010
by ilkka snellman
Mulla on nokia E71. Löytyykö laitteelle mitään valmista pohjaa?
January 3rd, 2010
by Jussi
Kirjoittajan kommentti
Ilkka: Itselläni ei ole kokemuksia, mutta ainakin tällainen ohjelma löytyy: http://www.tweets60.com/ – myös http://m.twitter.com/ toimii ihan kelvollisesti mobiililaitteella.
January 16th, 2010
by Jukka
Tähän tarttis varmaan paneutua!
January 24th, 2010
by Ravida
Olin jo kokonaan uhohtanut tämän Twitterin- ja eikun taas kokeilemaan.
January 24th, 2010
by Ravida
Mistä löytäisin suomenkielisiä sivuja. Englannin kirjoittaminen vähän tökkii mulla.
January 25th, 2010
by Jussi
Kirjoittajan kommentti
Käyttäjä @PauliinaMakela on listannut suomalaisia käyttäjiä omissa Twitter-listoissaan (tällä hetkellä 16 listaa. @johnsalminen on myös listannut suomalaisia käyttäjiä ja organisaatioita aihepiireittäin.
Uusi suomalaisia käyttäjiä yhteen keräävä hashtag on #TaskuBileet, jonka alla käydään lähes pelkästään suomenkielistä keskustelua, ja ajankohtainen suomalaisia yhdistävä tagi on tietysti myös #euroviisut.
Suuri osa suomalaisista kirjoittaa englanniksi, välillä myös sekoittaen englantia ja suomea. On myös pelkästään suomen kieltä käyttäviä tweettaajia, joita uskon löytyvän noiden listojen ja vinkkien kautta.
January 28th, 2010
by Ravida
Juu, kiitti paljon. Eiköhän tästä lähde.
January 28th, 2010
by Ravida
Vielä mun täytyy kysyä: missä sivulla tai paikassa voin luoda käyttäjätunnuksen ja täyttää käyttäjäprofiilin tietoja.
January 29th, 2010
by Jussi
Kirjoittajan kommentti
Ravida: Käyttäjätunnuksen pääset luomaan etusivun Sign up now -painikkeen kautta tai siitty tästä suoraan rekisteröintisivulle. Rekisteröinnin jälkeen Twitter-sivun yläreunassa on rivi linkkejä, joista yksi on Settings. Settings-sivun account-välilehdellä ovat käyttäjäprofiilin tiedot, ja sinne kannattaa ainakin täyttää One Line Bio.
February 22nd, 2010
by Ezka
Tässä yksi sivusto josta löytyy suomalaisten Twitter käyttäjien päivityksiä:
http://www.suomitweet.com/